Idzie zima, parzymy herbatę

13_Adventskalender_PAMO_Artikel

Temperatury spadają, najchętniej zostalibyśmy w domu –  albo sami, albo z rodziną lub przyjaciółmi, rozkoszując się ciepłem. Po powrocie z zimna najlepszym sposobem na rozgrzanie się jest filiżanka gorącej herbaty!

Mianem herbaty określamy olbrzymią różnorodność odmian i smaków. Jednakże „rzeczywista“ herbata pochodzi jedynie z prawdziwych krzewów herbacianych (Camellia sinensis), należących do gatunku Kamelia  z rodziny herbatowatych. Jedynie produkty pochodzące z tej rośliny mogą być określane jako prawdziwa herbata, do której przynależy między innymi zielona herbata, czarna herbata, biała herbata i Ulung.  W zależność od czasu zbioru oraz sposobu przetwarzania powstają różne wymienione powyżej rodzaje. Podobnie jak w przypadku wina także i tutaj położenie plantacji, klimat, gleba oraz inne czynniki przyczyniają się do specyficznego aromatu herbaty.

Wszystkie pozostałe „herbatki“ są w rzeczywistości naparami  pochodzącymi z różnych roślin,  owoców oraz ziół.  Poza działaniem rozgrzewającym gorącej filiżanki herbaty, różne jej odmiany oferują inne oddziaływania –  szczególnie pomocne w okresie przeziębień.

Poniżej przedstawimy wybór herbat bądź też naparów wraz z ich oddziaływaniem leczniczym:

Czarna herbata zawiera substancje czynne takie jak między innymi kofeina, garbniki i fluorki.  Kofeina działa pobudzająco na układ krążenia, może poprawiać koncentrację i usuwać objawy zmęczenia.  Garbniki pomagają w przypadku lekkiej biegunki oraz problemów żołądkowych, ponieważ uszczelniają śluzówki, hamując tym samym „ucieczkę“  płynów z jelit. Herbata ta ze względu na dużą zawartość fluorków odpowiedzialnych za remineralizację kości i zębów działa przeciwko próchnicy oraz osteoporozie, zapobiegając między innymi utracie wapnia oraz ograniczając wytwarzanie kwasów przez bakterie w jamie ustnej.

Zielona herbata ma mniejszą zawartość kofeiny niż czarna herbata, natomiast większą zawartość polifenoli. To dzięki ich wysokiej zdolności wiązania wolnych rodników przypisuje się jej działanie przeciwnowotworowe oraz protekcyjne w stosunku do układu sercowo-naczyniowego (1). W celu osiągnięcia wpływu leczniczego należy wypijać od 4 do 10 filiżanek tego rodzaju herbaty w ciągu dnia.

Napar z szałwii: nazwa szałwia wywodzi się od łacińskiego słowa salva, które oznacza „leczyć”.  Słysząc taką nazwę, można oczekiwać istotnego oddziaływania terapeutycznego związanego ze stosowaniem szałwii jako rośliny leczniczej.  Także w szałwii występują garbniki i substancje gorzkie mające korzystne oddziaływanie w przypadku rozwolnienia oraz dolegliwości żołądkowych.  Co więcej szałwia zawiera także flawonoidy, przynależące do antyoksydantów, wywierające hamujący wpływ na stan zapalny. Z tego względu napar z szałwii może być stosowany w przypadku zapalenia jamy ustnej i gardła. Szałwia pomaga także w przypadku nadmiernego pocenie się, aczkolwiek w okresie zimy zazwyczaj nie jest ono naszym największym zmartwieniem.

Klasyka: herbatka miętowa. Herbatka miętowa zawiera dużą ilość olejku eterycznego zwanego mentolem. Działa on w sposób orzeźwiający, dzięki czemu herbata miętowa może być dobrym substytutem kawy. Dzięki poprawie ukrwienia herbata miętowa może być także pomocna w przypadku napięciowych bólów głowy i migren. Serwowana z miodem pomaga na przeziębienie, ponieważ wdychanie olejki eteryczne pobudzają ukrwienie nosa, który ulega odblokowaniu. Jest ona pomocna w przypadku dolegliwości trawiennych dzięki oddziaływaniu przeciwskurczowemu olejków eteryczny.

Herbatka z kopru włoskiego zawiera zarówno olejki eteryczne (anetol i fenchol) jak i flawonoidy. Także i ten napar ze względu na olejki eteryczne posiada działanie przeciwskurczowe oraz może być stosowany w przypadku problemów trawiennych. Ważną właściwością kopru włoskiego jest rozrzedzanie śluzu, dzięki czemu dobrze sprawdza się on w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.

Imbir kojarzymy z przyprawą korzenną lub ze środkiem leczniczym. Jego bulwa poza olejkami eterycznymi zawiera również witaminę C, magnez, wapń, sód i potas. Wywar z imbiru zalany gorącą wodą wspomaga trawienie, wzmacnia żołądek oraz pobudza apetyt i krążenie. Z tego względu herbatka imbirowa jest pomocna w przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

 

Litertura:

(1) Qadir MI (2017). Role of Green Tea Flavonoids and Other Related Contents in Cancer Prevention. Crit Rev Eukaryot Gene Expr. 2017;27(2):163-171

No Comments

Leave a Comment