Świąteczne zapachy — Wpływ na ciało, duszę i zdrowie

2017_Adventskalender_PAMO_Artikel_1Nie tylko ciepły płomień świec wywołuje o tej ciemnej porze roku miłą atmosferę, ale również różne eteryczne zapachy, które używane w świecach, lampach zapachowych lub dodatkach do kąpieli, pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie oraz naszą duszę i ciało. Esencje zapachowe stosowane są od wieków do pielęgnacji ciała i duszy, a przy tym podzielono je na trzy rodzaje zapachów: woń podstawowa oraz zapachy głowy i serca. Ze względu na woń dominującą oraz lotność, mogą mieć zapachy wpływ rozpogadzający, harmonizujący, odprężający lub pobudzający.

Złożona droga molekułów zapachowych prowadzi poprzez receptory błony śluzowej nosa i poprzez impulsy nerwowe do mózgu, gdzie dochodzi do ostatecznej przeróbki związanej prawdopodobnie bardzo mocno z emocjami. Niektóre molekuły trafiają do organizmu poprzez bezpośrednie użycie na skórze. Szczegóły oddziaływania zapachów nie zostały jednak dotąd w całości zbadane.

Często znane nam świąteczne zapachy jak cynamon czy goździki, przypominające o ciasteczkach, ponczu i choince, przekazują nam uczucie bożonarodzeniowej przytulności. Ale jaki wpływ w aromaterapii przypisany został różnym zapachom? I tutaj krótki zimowo — świąteczny przegląd:

Zapach tylko jednej, świeżo obranej mandarynki może wypełnić całe pomieszczenie. Jej owocowa słodkość wpływa rozpogadzająco, wzmacniająco immunologicznie i rozluźniająco na mięśnie i stawy, wspomaga trawienie i zalecana jest w leczeniu stresu i wyczerpania. Eteryczny olejek z mandarynki używany jest również do polepszenia jakości snu oraz przynosi ulgę w czasie żałoby i pożegnań. Podobne działanie przypisywane jest olejkowi z pomarańczy.

Aromatyczny zapach kory cynamonu wpływa bakteriobójczo, przeciwgrzybicznie oraz wirusobójczo, jak również przeciwbólowo i rozluźniająco. Mięśnie, stawy i układ trawienny będą pozytywnie inspirowane, podobnie jak kobiece zdrowie. Dodatkowo zapach cynamonu może wytwarzać poczucie zmysłowości oraz odstraszać owady.

Goździki znajdują swoje zastosowanie w medycynie naturalnej do pielęgnacji jamy ustnej, w leczeniu grypy i problemów trawiennych. Goździki uważane są za środek bakteriobójczy, wirusobójczy, przeciwgrzybiczny i przeciwbólowy, mają dobry wpływ na mięśnie i stawy, przeziębienie, wyczerpanie i stres oraz bóle zębów i żuchwy. Dodatkowo działają goździki również odstraszająco na owady.

Olejki z sosny i świerku, przypominające nam o choince i zimowym spacerze, znajdują zastosowanie w medycynie naturalnej w leczeniu przeziębień oraz oczyszczaniu powietrza w pomieszczeniach.

Wanilia i fasola tonki są do siebie podobne w swojej słodkości i ciepłocie, wpływają rozkurczowo, przeciwbólowo, wspomagają mięśnie i stawy, polepszają sen, zdrowie kobiece i ułatwiają pożegnania. Poza tym zapachy te odprężają i pobudzają zmysłowość.

Drewno sandałowe to wyjątkowo szlachetny i zmysłowy zapach o żywicznych, drewnianych, słodkich i ciepłych komponentach, które działają odprężająco. Przypisuje się im pozytywny wpływ na system odpornościowy, sen, kobiece zdrowie, pęcherz i drogi moczowe, zęby, żuchwę oraz atopowe zapalenie skóry.

_

Primavera Aromatherapie – Ätherische Öle – Pflanzenkräfte für Körper, Geist und Seele [https://www.primaveralife.com/pub/media/ecatalog/at_de/mobile/index.html#p=1]

No Comments

Leave a Comment